UA-64346265-2
TRABZON BAKKALIM İNDİRİMLERİ
Ekim ayı indirimlerimiz 15-25 Ekim tarihlerinde Trabzon Bakkalım Şubelerinde Bakkalınız size yeter...
TRABZON BAKKALIM İNDİRİMLERİ

Trabzon’da bakkalı kurtaran proje, Türkiye’ye model olacak mı?

Trabzon’da bakkalı kurtaran proje, Türkiye’ye model olacak mı?

Market zincirlerine karşı yaşam mücadelesi veren semt bakkallarının Trabzon’daki direnişi hükümetinde ilgisini çekti.

Biz, aylarca Trabzonlu bakkalların bu direnişlerini dergimizde ve internet sitemizde yayınladık. Çözüm yollarını sık sık dile getirdik. Birlikten güç doğacağını vurguladık. 1990 yılında bakkaliye sektörüne yönelik dergi çıkarırken Türkiye genelinde 245 bin bakkal varken, bugün Nielsen verilerine göre bu sayı 107 bine inmiş durumda. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, bakkal sayısındaki düşüşün yıllar itibarıyle bu kadar çok olmadığını, bakkal esnafının çeşitlenme yoluna gittiğini dile getiriyor.

Ama Akşam Gazetesi’nin konuyu manşete taşıması, işin boyutunu değiştirip güncelleştirdi. Daha önce İnegöllü bakkallarında buna benzer çalışmaları olmuştu. Sanayi Bakanlığı ve hükümette, bakkalın yaşamasını istiyor ve çözüm yolları arıyordu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da İstanbul’da katıldığı bir alışveriş merkezinin açılışında bakkaların nasıl ayakta kalabileceğini vurgulamıştı.

kapak_konusu_kutu1Yasa çıkmadı ve Trabzonlu bakkallar, kendi kurallarını belirledi. İnşallah Trabzonlu bakkalların kurduğu model, bakkal esnafına nefes aldırır. Bizde bu sayımızda bu çok güncel konuyu kapağa taşıdık. Çözümün yollarını uzmanlara sorduk. Ortaya keyifle okunacak bir yazı çıktı.

Trabzonda neler oluyor?

Bakanlık, tek çatı altında birleşip bakkal zinciri kuran modeli Türkiye çapında örnek proje olarak tanıtmak istiyor. Sanayi Bakanı Nihat Ergün adına gönderilen yazıda, ‘örnek proje’ olarak değerlendirmek üzere çalışmayla ilgili rapor istendi.

Uzun süre büyük marketleri çaresizce izlediklerini belirten Trabzon Bakkal Odası Başkanı Başaran Maraba ‘Direniş Projesi’ni şöyle anlatıyor.

“Özellikle 2000’den itibaren Trabzon’da ayda 20-30 bakkal kapanmaya başladı, sayı hızla arttı. Binlerce insan iflas etti, işsiz kaldı.

 

 

 

trabzonlu_bakkallarDevletin, büyük marketlerin şehir dışına çıkması, resmi tatiller ve haftada bir gün kapatılması gibi düzenlemeler yapmasını bekledik, ses çıkmadı. İnsanlar, toptan mal alıp daha uygun fiyata satan büyük marketlere akın etti. Bakkaldan sadece ekmek, gazete ve sigara almaya başladı. Kara kara düşünürken, çareler aramaya başladık, bakkalların kurtuluşu için bir proje hazırladık.

Toptan ucuz ürün alındı

2003’te önce 60 bakkalın ortaklığıyla Trabzon Bakkalım A.Ş.’yi kurduk. Büyük marketlerle fiyat rekabeti için bakkallara ucuz mal temin etmeyi hedefledik. Bin 500’ün üzerinde bakkal buradan mal almaya başladı. Toptan olunca istediğimiz indirimi yaptırdık. Bir bakkalın 100 liraya alacağı ürünü marketler gibi 50 liraya aldık. Son 2-3 yılda şirketi herkes tanıdı, bakkaldaki ürünler ucuzladı. İşe 300 kalem ürünle başlamıştık, şimdi 8 binden fazla çeşidi alıp bakkallarımıza uygun şartlarda veriyoruz.

İkinci aşamada ‘Bizim Bakkal Projesi’ni hayata geçirdik. Ucuz mal temin etsek de işyerlerinin köhne yapısı nedeniyle sistemin işe yaramadığı durumlar oldu.

Çağdaş görünüm kazandırmak gerekti.

Tabela ve iç-dış görünüşün güzelleştirilmesiyle fiyat birlikteliğini sağlayıp bakkalı modern hale getirmek istedik. Bizim Bakkal Projesi’ni başlattık, bu çalışmalara katılmak isteyen üyelerimizin masraflarının yüzde 20’sini karşıladık, tabelalarını taktık. İndirim günleri koyduk, tanıtım ve ilanların parasını biz ödedik.

Bakkallarımızı sırayla gıda fuarlarına gönderiyoruz. Geziler ve piknikler düzenliyoruz. Bakkalların ciro artış ortalaması yüzde 400’leri aştı. 2003’te Trabzon merkezde 145 bakkal kapanmış, 74 bakkal açılmıştı. Bu rakamlar 2010’da tersine döndü. Bakkallarımız artık geleceğe daha güvenle bakıyor.”

Bakkalım A.Ş. hayat veriyor

bizim_bakkal2Haberlerin ulusal basın ve televizyonda yer yayınlanmasının ardından birçok oda başkanının kendisini aradığını da ifade eden Oda Başkanı Başaran Maraba, “Çok sayıda ilde bu çalışmanın uygulanması düşünülüyor. Projenin ülke genelinde hayata geçmesi ile bakkalların cirosu artacak, binlerce insan işsiz kalmaktan kurtulacak. Bu sayede üçüncü aşama olan Üst Alım Merkezi’ni kurmak daha kolay olacak” dedi.

Trabzonlu kahraman bakkallar süper marketlere karşı birleşip meydan okuyor. Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Başaran Maraba ise hedefi büyütüp, “Şu anda sadece Trabzon’daki bakkallara toptan mal alıyoruz. Ama bunu ülke genelinde bir merkezde toplarsak fiyatlar çok daha aşağılara düşecek, bunun için Üst Alım Merkezi kurmayı planlıyoruz” dedi.

Bakkalım A.Ş. ve Bizim Bakkal projelerinin ülke çapında ilgi gördüğüne de dikkat çeken Maraba, “Bursa, Adana, İzmir, İnegöl, Adapazarı, Eskişehir, Ankara ve Bolu odalarında bu projeler start aldı” dedi.

Dev marketlerle rekabet edemeyip bir bir kapanan bakkallara ucuz ürün temin etmek için ilk önce Bakkalım A.Ş.’yi kuran Trabzon Bakkallar ve Sebzeciler Esnaf Odası, ikinci aşamada bu bakkalları modern bir görünüme kavuşturmak ve tabela-fiyat birlikteliği oluşturmak için Bizim Bakkal projesini geliştirmişti. Maraba, “Türkiye Bakkallar Federasyonu bize öncü olsa kısa sürede bunu başarabiliriz. Ama onlardan ne yazık ki şu ana kadar destek göremedik” dedi.

Niğde’de bakkallar tarih oluyor

sinasi_goktepeTürk mahalle yaşamının en önemli unsuru bakkallar yavaş yavaş tarih oluyor. Son 1 yıl içerisinde Niğde’de 110 bakkalın kapandığı, sadece 10 bakkalın açıldığı öğrenildi. Aydınlık’a konuşan Niğde Bakkallar Odası Başkanı Şinasi Göktepe, tüm Türkiye’de olduğu gibi Niğde’de de her mahallede sokak aralarında süpermarketlerin açılmasından yakındı. Göktepe, “Süreç bu şekilde devam ederse, mahalle kültürümüzün en önemli sembolü olan bakkalları, gelecek nesiller ancak ve ancak nostaljik Türk filmlerinden öğrenecek” dedi. Veresiye alışverişin bakkallığın en önemli noktalarından biri olduğuna dikkat çeken Şinasi Göktepe, “Tabiri caizse yüzde O’dan verdiğimiz kredilere karşın, süpermarketler peşin satış yaparak kazanırken, bizlerse artık toplanamaz düzeye gelmiş ağır veresiye yükü altında can çekişiyoruz! Bugün trilyonları geçen veresiyeye karşın, bakkal ürünü peşin almak zorunda kalıyor” diye konuştu.

‘Markette para, bakkalda sevgi…’

Bakkalların toplumun kilometre taşlarından biri olduğunu vurgulayan Göktepe, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün hangi bakkala giderseniz gidin, o bakkalımızda en az 5 mahallelinin evinin anahtarı vardır. Her bakkalımız istisnasız sizin ihtiyacınız olan ekmeği, eğer paranız yoksa veresiye verir. Neden mi; çünkü marketler aslında çağımızın makineleşme ve otomasyon sisteminin mahalleye dayatılmasıdır. Markette size karşı gösterilen saygı ve sevgi kasiyerin sizden para almasından ibaretken, bakkalda size duyulan sevgi ve saygı insani boyuttadır.”

‘140 bin bakkal yasa bekliyor’

Şinasi Göktepe, “Bakkalına sahip çık” kampanyası başlattıklarını ifade etti. Göktepe, Aydınlık aracılığıyla yetkililere seslendi:

“Esnafımız ne Bağ-Kur’unu yatırabiliyor, ne de işyeri giderlerini karşılayabiliyor! Son 1 yıl içerisinde Niğde’de 110 bakkal kapandı. Buna karşın 10 bakkal dükkanı açıldı. Bu durum tüm yurtta aynı, bakkallar can çekişiyor. Türkiye genelinde 140 bini aşan bakkal, dört gözle TBMM’nin çıkaracağı bu yasayı ve bunu uygulayacak hükümeti beklemektedir.”

İndirim marketleri, bakkalı destekliyor

erhan_bostanPiyasa gözlemlerimize ve bakkallara yaptığımız sohbet sonuçlarına göre kendilerinin en büyük rakibi olarak discount mağazaları görüyorlar. Zira discount marketler burunlarının dibinde. Hipermarketler ise oldukça uzak.

Türkiye’nin en büyük discount zincirlerinden biri olan A101’in CEO’su Erhan Bostan’a bu soruyu yönelttik. “Bakkalı discount mu bitiriyor? Bakkalın ayakta kalması için ne yapması gerekiyor? Kendinize bakkalın örnek aldığınız yanlarınız var mı?” dediğimizde Bostan, bütün samimiyetiyle sunları söyledi:

“Mağazalarımızın etrafında yöresel ürün satan esnaflar var. Çok da başarılar. Bakkalın ayakta kalabilmesi için yapmaları gerekenleri şöyle sıralayabilirim:

a) Yöresel ve niş ürünler satsınlar.

b) Eve servisi çoğaltsınlar. Bizler bunu asla yapamayız. Bakkal için bu hizmet çok önemli.

c) Bizlerin aktif olmadığı ürünleri satsınlar.

d) Çeşit sayılarını azaltsınlar.”

14 Mart 2017
381 kez görüntülendi